Juniorin polku | Espoo Golf

OPETUS

Juniorin polku

Espoo Golf Akatemian tavoitteena on tarjota jokaiselle juniorille puitteet onnistua golfissa omien tavoitteiden ja tekemisen mukaisesti.

Lähtökohtanamme on, että golfin treenaaminen on hauskaa, monipuolista ja kehittävää. Kehittävää monesta näkökulmasta: niin lajitaidollisesti, fyysisesti, sosiaalisesti kuin psyykkisestikin. Golf tarjoaa mainion alustan kasvaa itsenäiseksi ja vahvaksi!

Toiminnassamme käy yli 200 junioria vuosittain. Osalle tämä tarkoittaa viikon mittaista golfkoulua ja toisille monipuolisia harjoituksia ympäri vuoden. Järjestämme toimintamme siten, että voi harrastaa golfia pääharrastuksena kattavine harjoituksineen tai joustavasti muiden lajien ohessa.

Alta löydät lisätietoa juniorin polusta.

Juniorin polku Espoo Golfissa

Kouluvierailut

Järjestämme lähialueen ala- ja yläasteiden kouluvierailuja sekä Espoon Golfseuran, että Gumbölen Golfin kentille. Vierailut tarjoavat monelle oppilaalle ensikosketuksen golfin maailmaan - ehkä ensimmäinen kerta golfkentällä! Liikuntatunnilla tapahtuvan vierailun aikana oppilaat tutustuvat kenttäympäristöön ja pääsevät kokeilemaan golfpallon lyömistä rangella sekä puttaamista oikealla viheriöllä.

Ota yhteyttä, jos haluat järjestää luokallesi käynnin!

Minit

Mineissä aivan perheen pienimmät pääsevät ohjatusti golfin makuun. Treeneissä pelurien vanhemmat ovat mukana tuomassa turvaa jännittävään uuteen ympäristöön. Lisätietoja treeneistä tulossa!

Golfkoulu

Juniorin golfkoulu on 3-5 päivän mittainen "liikuntaleiri", jolta saa valmiudet toimia itsenäisesti, sujuvasti ja turvallisesti golfkentän ympäristössä. Golfkoulu toimii hyvin niin lajin ensiaskeleena kuin syventävänä treenileirinäkin nuorelle juniorille (6-14 -v.). Viikon aikana harjoittelemme monipuolisesti golfin lajitaitoja, pelitaitoja sekä yleisiä liikuntataitoja.

Löydät lisätietoa golfkouluista täältä.

Farmi

Farmi tarjoaa ohjattuja golftreenejä 4-11 -vuotiaille pelureille. Lisätietoja tulossa!

Peluriryhmät

Juniorien peluriryhmissä 8-24 -vuotiaat golfista innostuneet lapset, nuoret ja nuoret aikuiset treenaavat golfia yhdessä. Pelurien treenit koostuvat lajiharjoittelusta, fysiikkaharjoittelusta ja pelaamisesta. Tavoitteemme on tarjota valmennus, joka luo edellytykset kehittyä kohti jokaisen omia tavoitteita - vaikka huipulle asti.

Kilpaileminen on pelureille vapaaehtoista. Useat pelurijuniorit kilpailevat Golfliiton juniorikiertueilla ja muutama heistä onkin juniorirankingien aivan kärkipäässä. Sinne vaan kilpailemaan, kuten muissakin lajeissa tehdään!

Pelurijuniorien treenejä pitää PGA Prot Ilkka Helavirta, Jenni Kuosa ja Bosse Backman.

Lisätietoa toiminnasta löytyy täältä.

Valmentajat

Ilkka Helavirta, PGA Pro
-Peluriryhmät, Golfkoulut

Jenni Kuosa, PGA Pro
-Peluriryhmät, Golfkoulut, kouluvierailut

Bosse Backman, PGA Pro
-Golfkoulut, peluriryhmät

Jarno Mononen, PGA Pro
-Farmi, kouluvierailut, minit

Lisäksi 4 apuohjaajaa kaudella 2025.